Cesty k nám

Naši drazí návštěvníci,

jsme moc rádi, že jste se k nám rozhodli vydat na návštěvu a mnohdy i na dlouhou cestu s ní spojenou. Jelikož naše odstěhování se na kraj lesa mělo své důvody a z těch důvodů vznikají přístupy k našemu bydlení a jednání, máme pro vás níže několik bodů (někdo by možná řekl pravidel, ale opravdu jsou to spíš jen informace), abyste věděli, co čekat a abyste nebyli rozpačití co a jak 😉 a my taky. Jo, a každopádně lidé, přátelé a rodina jsou pro nás pořád důležitější než příroda, její ochrana a náš životní styl, takže vám za nic hlavu neutrhneme.

Co můžete očekávat? Co nevozit.

Místo na přespání (gauč a matrace, na obojím se pohodlně vyspí 2 lidé, tj. místo pro 4 lidi zaručeno, kromě toho máme i spoustu místa na zemi a jednu funkční karimatku, pro více míst potřeba vlastní karimatky s sebou).

Něco, co přes sebe v noci přehodit (máme k dispozici 2 spacáky a 2 peřiny), polštáře se u nás pro rozumný počet lidí také najdou.

Ručníky – máme jich dost, tak je vozit nemusíte.

Mýdlo/šampon – naše domácnost je hnedle vedle lesa, používáme pouze ekologicky dobře odbouratelné mycí a mydlicí prostředky, máme tudíž i mýdlo/šampon pro návštěvy, svoje vybavení tedy nechte doma ;).

Co si přivézt s sebou?

Teplé ponožky, jestli to máte rádi – máme celkem chladné podlahy, ale už máme papuče pro návštěvy.

Mikinu či svetr, protože uvnitř domu je příjemný chládek, i když je venku parno

Vlastní zubní pastu nebo odvahu zkusit naši domácí (chce to trochu zvyku a tréninku při odvykání na konvenční pastu, proto vás do ní nebudeme nutit 😉

Od podzimu do jara teplé spací prádlo. Nebo budete muset v noci přikládat, aby vám bylo teplo. 🙂

A co když nám chcete něco přivézt/darovat?

Dárečky, prezenty a jiné pozornosti dostáváme moc rádi. Taková návštěva k nim občas svádí a uvědomujeme si, že naše miminko k nim svádí ještě více.

Nechceme sebe ani Mikuláška obklopovat věcmi. Naše tendence jsou teď spíše opačné. Věcí máme až moc, proto máme snahu se jich zbavovat, posílat je dále do oběhu, darovat je těm, kteří je využijí, prodávat je nebo směňovat za jiné, nám užitečné věci.

Nejcennější pro nás je vaše přítomnost, váš čas, to, že si uděláte chvíli a vážíte za námi cestu. Obrovským darem je pro nás také ruka přiložená k dílu – práce je tu habaděj, proto každá výpomoc je pro nás obdarováním.

Pokud se ale přece jen rozhodnete něco přivézt nebo zrovna něco slavíme a vy nás nebo miminko chcete obdarovat…

Naše snahy žít blíže přírodě se momentálně rozšířili o snahu zanechávat za sebou co nejmenší množství odpadu. Rozhodli jsme se proto nepořídit si popelnici a úplně zredukovat množství komunálního odpadu a plastu a snížit papírový a skleněný tříděný odpad. Chceme vás tedy poprosit, abyste dobře zvážili, co přivážíte a nevozili nic, co by bylo potřeba vyhodit do směsného odpadu nebo do plastů (ať už po svém dosloužení nebo obal od toho – to, že si netříditelný odpad odvezete zpátky domů a tam ho vyhodíte, pro nás není řešením).

Více o našem snažení se dočtete zde: http://bezpopelnice.cz/o-projektu/.

Čím nám tedy uděláte radost?

  • Radost nám vždy udělá jakékoliv jídlo – ať už přivezete uvařený oběd, upečený koláč, domácí chleba, ovoce či zeleninu (nejlépe z vlastní zahrádky), marmelády, pesta, med, víno, pálenky, nemůžete šlápnout vedle.
  • Radost nám udělá, když věc, kterou upotřebíme, seženete z druhé ruky (v secondhandu, od známých, v bazaru, vytáhnete z vlastního sklepa či půdy) – ale buďte si opravdu jistí, že to potřebujeme, jinak to povezete zpátky.
  • Pokud se rozhodnete nakoupit něco nového, rozmyslete si to. Ne, vážně, udělejte spíš něco vlastnoručně, samozřejmě budeme moc rádi za (kompostovatelné) přírodní materiály (dřevo, sklo, papír, biobavlna, proutí, kov). A nebo nekupujte prostě vůbec nic.

 

  • Prosíme, abyste vždy nakoupili bez obalu, případně v papíru či skle, případné plastové nádoby, sáčky a tašky vám vrátíme ke znovupoužití.
  • Jestli budete mít potřebu dárek zabalit, klidně vezměte staré noviny nebo použitý balicí papír, šňůrku nebo vlnu nebo papírovou izolepu. Tím nám uděláte větší radost, než novým ozdobným sáčkem nebo taštičkou a mašlí.

Co pro miminko?

Pro miminko jsme se snažili co nejvíce věcí sehnat z druhé ruky (tj. buď úplně zadarmo, nebo za malý peníz), většinu věcí tudíž máme a máme jich dostatek. Prosíme tedy, nepořizujte nám další oblečky, peřinky, povlečení, pleny, žínky, ručníky, bryndáčky, dudlíky, lahvičky, botičky apod. S velkou pravděpodobností by se to ani nevyužilo, je tedy zbytečné to pořizovat. Hraček máme pro tuto chvíli taky habaděj. Ale v kurzu jsou doma dělané přesnídávky bez cukru 😉

Kdybyste chtěli cokoliv pořizovat, prosíme o konzultaci s námi, jinak je možné, že to zůstane ležet nevyužité na půdě a to bychom vážně neradi.

Věříme však, že pro miminko je nejdůležitější pohoda rodičů, proto největším darem bude, když nám trochu ulehčíte a třeba uvaříte nějaké jídlo, vyperete, pověsíte prádlo, zametete, umyjete nádobí apod.

Upřímně si vážíme všech darů, ale pokud od Vás dostaneme něco, co nevyužijeme nebo na to nebudeme mít místo, nezlobte se, že to později vyměníme za něco pro nás užitečného, nebo prodáme. Míša je ve směňování přebornice a hodnota vašeho daru u nás tak zůstane. Ale přidělá nám to práci a starosti, tak fakt spíš nic nevozte.

Jídlo

Jestli se vám stane, že tu budete na jídlo, které budeme připravovat, docela snadno se může přihodit, že to bude vegetariánské, veganské nebo prostě tak nějak netradiční. Není to pravidlem ani přesvědčením, stát se to může, tak buďte připraveni trochu experimentovat. A pokud máte nějaká omezení, tak se zmiňte, uděláme, co bude v našich silách.

Jak se k nám dostanete?

Na mapách si najděte obec Olešná (okres Písek) a příslušnou trasu. V Olešné jsme trochu za rohem, tak zde máte popis posledních metrů k nám i s mapkou (otevřít mapu v novém okně).

U domicilu zabočte dolů z hlavní na parkoviště, pokračujte za domicilem pořád po asfaltce kolem kontejnerů na tříděný odpad. Po levé straně je zábradlí a potok, po pravé straně domy a následuje hnědý dřevěný plot. Ten Vás zavede až k nezpevněné cestě, vydejte se po ní pořád podél stejného hnědého plotu a už vidíte garáž s naší modrou schránkou. Tak šťastnou cestu!

Spojení veřejnou dopravou

Směrem z Prahy – nejefektivnější je využít autobus (například StudentAgency). Vyjíždí z Knížecí a dojedou do Písku, tam pro vás můžeme zajet nebo naváže místní autobus do Olešné nebo Podolí. Pokud máte čas jeďte vlakem, je to krásná cesta.

Směrem z Brna – z Brna do Písku jede přímý autobus ze Zvonařky a staví v obci Bernartice, tam vystupte. Buďto pro vás dojedu autem (je to blíž než do Písku), nebo jestli máte buzolu můžete si udělat procházku (viz mapa). Pokud máte hodně času a několik rozečtených knih, jeďte vlakem!

bernartice-olešná

Pro jistotu

Adresa:
Olešná 43
398 43 Bernartice

Míša: 603 554 107
Lukáš: 733 152 114